OMNIA MEA MECUM PORTO

268. Valgysim ir lauksim


2011 metai
Slovakijos Vartotojų Gynimo Asociacija pasirinktinai ištyrė vienodai paženklintus maisto produktus, įsigytus 8 ES valstybių parduotuvėse. Paaiškėjo, kad gamintojai skirtingoms Europos šalims tiekia to paties pavadinimo, bet skirtingos kokybės produktus.
Europos Parlamento narys Z. Balčytis tada sakė, kad slovakų tyrimas jį šokiravo. „EK dabar planuoja domėtis tuo klausimu, atlikti tyrimus. Jei jie pasitvirtins, reikia griežtinti arba kurti teisės aktus. Etiketėje turi būti parašyta, kad maisto produkto sudėtis pakeista“, - dėstė politikas.
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorius F. Petrauskas sakė palauks... „Dabar Europos Komisija tik svarsto slovakų padarytą tyrimą, bet jokių sprendimų padaryta dar nėra. Šiandien žmonių gąsdinti nereikėtų. Išskirti, kad į Vokietiją ar Jungtinę Karalystę vežamos geresnės, o į Lietuvą prastesnės prekės, šiandien nedrįstume kalbėti“.
2015 metai
„Nutellos konfliktas“. Prahos universiteto chemikai ir maisto produktų ekspertai ištyrė, kad tas pats produktas „Nutella“ gaminamas iš skirtingų medžiagų, priklausomai nuo šalies, į kurią bus tiekiamas. Paaiškėjo, kad ir kiti Čekijoje pardavinėjami maisto produktai skyrėsi nuo tų pačių gaminių Vokietijoje.
Po 2 metų...  2017 kovo 10 d.
Slovakijos maisto kokybės ekspertai ištyrė 22 Bratislavoje ir dviejuose miestuose Austrijoje pirktas prekes, pusės jų skiriasi skonis, išvaizda ir sudėtis.
Dar po pusės metų...  2017 Rugsėjo 19 d.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atliktas tyrimas, atskleidžiantis žinomų gamintojų maisto prekių, pirktų Lietuvoje ir Vokietijoje, sudėties skirtumus. Laboratorijose ištyrus 33 rūšių maisto prekes, nustatyta, kad net 23 iš jų skiriasi ne tik sudėtimi, bet ir skoniu, spalva ar konsistencija.
Dar po mėnesio... 2017 Spalio 17
Pradeda darbą praėjusią savaitę Seime sudaryta laikinoji tyrimo komisija, kuri iki pavasario analizuos, kodėl į Lietuvos rinką patenka galimai nekokybiški maisto produktai.
Komisija taip pat aiškinsis, kodėl VMVT produktų kokybės tyrimą atliko vėliau nei kitos Vidurio ir Rytų Europos valstybės. Be to, komisija nustatys, kokių priemonių būtina imtis, kad būtų ištaisyta padėtis bei užkirstas kelias galimai diskriminacijai ateityje.
Dar po savaitės...  2017 Spalio 25
Seimo laikinoji tyrimo komisija aiškinsis, kodėl maisto produktų su analogiškais prekės ženklais sudėtis Lietuvoje ir kitose ES valstybėse tyrė ne Vartotojų teisių apsaugos tarnyba, o Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
Bus išklausyti Teisingumo ministerijos ir jai pavaldžios VTAT atstovai. „Visoje Europoje pirmiausia tiria vartotojų teisės, o ne veterinarijos tarnybos, todėl pasiklausime, kodėl Lietuvoje šito nepadarė. Tai jeigu tokie reikalai vyksta nuo 2011 ar 2013 metų, kodėl vartotojų teisės po šiai dienai nieko nedaro. Jie pirmiausia turėtų ginti vartotojus, jų teises. O jie šios savo pareigos neatlieka. O gal ir tiria, tik mes nežinome“, – sakė parlamentarė. G. Burokienė. 
Ši komisija turėtų dirbti iki pavasario. Lauksim pavasario...


2017 m. gruodžio 20 d.
Teisingumo ministerijos, Sveikatos apsaugos ministerijos ir Žemės ūkio ministerijos, taip pat joms pavaldžių institucijų atstovai negalėjo paaiškinti, kodėl Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, būdama nacionaline institucija, atsakinga už dalyvavimą Vartotojų apsaugos bendradarbiavimo tinkle, sukurtame ES Reglamento (EB) Nr. 2006/2004 pagrindu, nesikeitė informacija su kitų šalių atsakingomis institucijomis ar nekėlė šios problemos ES mastu, nors problemos egzistavimas buvo atskleistas dar prieš kelerius metus. „Niekas nieko nedarė“, – tokią nuomonę šios dienos posėdyje išsakė Komisijos nariai.

2018 m. sausio 5 d.
Seime įvyko Laikinosios tyrimų komisijos dėl maisto produktų kokybės posėdis, kuriame dalyvavo ir Europos Komisijos narys, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą, Vytenis  Andriukaitis. Pasak jo, maisto kokybės problematika matoma visoje ES nėra objektyvių duomenų, rodančių, kad kokybiniai skirtumai – tik Rytų ir Vidurio Europos diskriminacijos apraiška, mat apie dvejopą kokybę kalba ir tokios šalys kaip Vokietija, Belgija, Liuksemburgas. Vis dėlto, atsakingas už maisto saugą Europos Komisijos narys sutiko, kad, nors maisto produktas gali būti saugus vartoti, bet skirtinga jo kokybė gali skirtingai veikti sveikatą ilgalaikėje perspektyvoje.

2018 vasario 28 d.
Seimas siūlo papildomai ženklinti į Lietuvą įvežamus maisto produktus, jei jų sudėtis skiriasi nuo analogų Vakaruose. Taip nutarė Seimo laikinoji tyrimo komisija. Pasak jos, už tai, kad minėtos 4 tarnybos tinkamai neatliko savo funkcijų, atsakingi vadovai, dirbę 2011–2017 metais. Buvusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė komisijai nurodė, kad jai vadovaujant ministerijai, manyta, kad skirtingos kokybės produktų problemą reikia spręsti Europos Sąjungos lygiu, o ne kiekvienai valstybei atskirai. Kai kurių ES šalių tyrimai patvirtino, kad dviguba maisto kokybė yra ES vieningos rinkos problema, tačiau galutinės išvados apie jos mastą ir priežastis paaiškės šių metų gruodį, visoje ES atlikus specialų tyrimą.
Lauksim gruodžio.
2018 kovo 20 d. 
Seimas po pateikimo pritarė dvejopos kokybės maisto produktus tyrusios specialiosios Seimo komisijos išvadoms, kuriose teigiama, kad Lietuva nebuvo diskriminuojama, į ją importuojant kitokios sudėties produkciją. Be to, komisija teigia, kad nenustatyta, jog į rinką pateko sveikatai kenksmingi produktai. Už balsavo 79 parlamentarai, prieš - 1, o 14 susilaikė.

Išvadose teigiama, kad dvejopos sudėties maisto produktų problema egzistuoja visoje ES, o Lietuvos prekybininkai negali daryti įtakos gamintojams, kad šie keistų produkcijos sudėtį. Komisija taip pat tikina, kad nors maisto produktų sudėtis skiriasi, ji nėra kenksminga sveikatai. Pasak komisijos pirmininkės, kai kuriais atvejais galima įžvelgti nesąžiningos komercinės veiklos požymių, ypač tais atvejais, kai vartotojai pagrįstai tikisi, kad produkcija bus tokios pačios sudėties kaip ir užsienyje parduodami produktai. Todėl komisija pasiūlė, kad kitokios sudėties produktai būtų žymimi specialiais lipdukais. Toks žymėjimas neturėtų paveikti kainų.„Nemanau, kad padidėtų kainos, užklijavus vienokios ar kitokios spalvos lipdukus“, - teigė komisijos pirmininkė G. Burokienė. Pasak jos, griežtesnių priemonių prieš gamintojus bus imamasi po to, kai Europos Komisija baigs tyrimą dėl dvejopos sudėties maisto produkcijos.

Lauksim...

0 komentarai (-ų):

Rašyti komentarą

 

puslapio peržiūrų skaičius