„Kolumbo kiaušinio“ istorijos autoriumi galėjo būti italas Džirolamas Benconis (Girolamo Benzoni,1518–1570). Jo knyga „Naujojo Pasaulio istorija“ (Historia del Mondo Nuovo) su dedikacija popiežiui Pijui IV 1563 m. buvo išspausdinta Venecijoje. Joje ir papasakota istorija apie Kolumbo kiaušinį. Panaši legenda buvo žinoma Italijoje ir Ispanijoje dar seniai prieš Kolumbą. Ispanijoje yra panašus į „Kolumbo kiaušinį“ frazeologizmas – „Chuanelo kiaušinis“ (huevo de Juanelo), taip pat reiškiantis sudėtingos problemos paprastą sprendimą. Panašios istorijos aprašytos ispanų dramaturgo Pedro Kalderono komedijoje „Dama vaiduoklė“ (La Dama duende) ir italų meno istoriko Džordžo Vazario knygoje „Žymiausių tapytojų, skulptorių ir architektų gyvenimai" (1550).
Sena, kaip barzda pasaka, bet "eik - žinok", gal taip ir buvo...
Sugrįžusį po pirmosios kelionės Kolumbą pakvietė į svečius pas kardinolą Pedrą Gonsalesą de Mendosą (Pedro González de Mendoza, 1428–1495), kurį dėl jo didelės įtakos valstybės valdymo reikaluose vadino „trečiuoju Ispanijos karaliumi“, kiti pasakoja veiksmas vyko pas patį Popiežių, mat pasirodo būtent jis anuomet tvirtindavo ir laimindavo geografinius atradimus ir patvirtindavo kokiai šaliai priklauso naujai atrastos žemės.
Taigi priėmime ar ponas Mendosa, ar popiežius, ar kitas garbus svečias kreipėsi į keliautoją, sakydamas, kad „atrasti Ameriką tikriausiai nebuvo labai sunku? Tikriausiai, daug gabių jūrininkų galėjo tai padaryti?"...
Įžeistas
Kolumbas, nieko neatsakė, tik demonstratyviai paėmė virtą kiaušinį ir iškėlęs jį visų susirinkusiųjų
garsiai paklausė – „Ar kas galėtų kiaušinį smailu galu stačią ant stalo pastatyti?“
Po
to, kai niekam nepavyko to padaryti, Kolumbas paėmė ir trinktelėjo kiaušinį į
stalą. Suskaldytas jis stovėjo tiesiai. Kažkas piktinosi, esą Kolumbas apgavęs, nes kiekvienas galėjo tai padaryti. „Skirtumas tas, ponai, kad jūs galėjote, bet aš pirmasis tai padariau“ – atsakė keliautojas.
Viena pirmųjų „Kolumbo kiaušinio“ skulptūra atsirado Ispanijos Ibizos salos Sant Antoni de Portmany mieste, kur neva Kolumbas gimė. Beje, net 6 Italijos ir Ispanijos miestai skelbėsi esą Kolumbo gimtinėmis. Pati didžiausia bronzinė „Kolumbo kiaušinio“ skulptūra puošia vieną Sevilijos miesto parką. Tai 45 metrų aukščio kiaušinis, kurį sudaro admirolo laivų burės. Jo viduje stovi pats Kolumbas, laikantis rankose žemėlapį, ant kurio rikiuojasi trys karavelės, dalyvavusios pirmoje kelionėje per Atlantą. Paminklą sukūrė Zurabas Ceretelis.
Virtą kiaušinį, kaip talismaną kišenėje, nešiojosi Antonio Gaudi. Jį žmogus laikė tobuliausia gamtos forma. Jis nekentė tiesių linijų. "Tiesė – žmogaus kūrinys, gamtoje tiesių nėra," – sakė architektas. Šie kiaušiniai puošia kito didžio kūrėjo Salvadoro Dali muziejų.
0 komentarai (-ų):
Rašyti komentarą