OMNIA MEA MECUM PORTO

244. Liesa vadyba



Pasikeitė valdžia. Atėjo naujas vadovas.

Nuo ko pradėti? Žmonių nepažįsti, ką jie veikia nežinai, o visi tokie svarbūs išrodo?
Negi analizuosi darbų procesų aprašus, pareigines instrukcijas, ar gilinsiesi į visas funkcijas, misijas ir numatytas programas? Imi ir mikliai paskiri atsakingą, kuris įdiegia naują ir pažangią vadybos, kokybės valdymo supersistemą, kurios niekas nepažįsta. Organizuoji mokymus, na, kad galėtum suvokti kaip dirbti ir kaip vadovauti tiems, kas jau N metų dirba. Saviems, pažangiems ir nuolankiems pasekėjams dalini sertifikatus. Tuomet išdidžiai pareiški - dabar mūsų kontora atitinka pažangiausią kokią nors ISO 9000, arba ISO 9001, ISO 9007 ar ISO 140001 kokybės vertinimų reikalavimus atitinkančią sistemą.
2016 metais visas europietiškai pažangias ISO sistemas keitė nauja japoniška vadybos sistema „Lean“. Valdžios ir pavaldžios institucijos, ministerijos, geležinkeliai, paštas ir netgi tualetinį popierių gaminantis fabrikas šauniai mušdami kulniukais raportavo, kad sistema sėkmingai įdiegta.
Sąvoka Lean" vert. lieknas", liesas", dažnai apibūdinama kaip taupioji sistema" ar "liekna vadyba".  Kaip gyrėsi patys „liesos sistemos“ pardavėjai – „Lean sistema“ mums dar gana naujas terminas, o pasaulyje valdomų procesų metodinis pagrindas. Lean" sistema po II pasaulinio atsirado Japonijoje. Tada ją vadino Toyota" gamybos sistema. Lean" terminu buvo pakrikštinta JAV 1990 metais.
Sistema paremta keliais principais. Pirmasis – tobulėjimas (nuolatinis). Antrasis – nuostolių šalinimas. Pastarasis reiškia, kad visa, kas nuostolinga ir nereikalinga, reikia šalinti ir koncentruotis tik į aktualius, reikalingus dalykus."
Tai štai, tinkamam rytui išaušus, vienoje ministerijoje puolė diegti tą naują „liesą sistemą“. Vieni santūriai išklausė, padėjo „varnelę“ ir toliau dirbo kaip dirbę, kiti ėmė uoliai vykdyti naująsias instrukcijas. 
Pirmiausia – darbo stalas, iš stalčių ir spintų reikia pašalinti viską, ko nereikės šią savaitę. Popierius, bylas, pieštukus užrašines ir smeigtukus viską reikėjo sudėti į dėžes ir atiduoti į ūkio skyrių. „Švarus stalas – švari galva, rami sąžinė ir gerai padaryti darbai...“ – skandavo liesos programos vedliai.
Vėliau sekė berods ketvirtas principas – Kaizen metodikos įdiegimas. Grupelė entuziastų, susirūpinusių Lean sistemos diegimukvailai optimistiškai besišypsantys Kaizen grupės jaunuoliai su fotoaparatu rankose apsankė kiekvieną kabinetą.  „Ar jau susitvarkėte savo darbo vietą? Ar galime patikrinti Jūsų darbo stalo stalčius? O kam Jums darbe reikalingos atsarginės pėdkelnės?“ – atlikdami savotišką kratą klausinėjo liesos vadybos aktyvistai.
Kvailos Kaizen šypsenėlės pamažėle blėso, nes seni patyrę klerkai optimizmu netryško, manydami, kad tuoj juos dar ir nufotografuos. Apsieita „mažesniu krauju“. Fotografavo tik tuščius stalus. Buvo pagamintos ir įrėmintos kiekvieno tuščio darbo stalo nuotraukos. Jas pakabino prie kiekvieno stalo. Darbuotojas po darbo privalėjo pažiūrėti į tą tuščio stalo nuotrauką, tuomet susitvarkyti, nusišypsoti, iš stalčiaus išsitraukti laminuotą popieriaus lapą, su sužymėtomis dienomis. Ties atidirbta diena markeriu reikėjo nupaišyti šypsenėlę.
Ne kiekviena ištrūkusi saga, švarus popieriaus lapas ar naujas kalendorius pradeda naują gyvenimą.
Laikas bėga. Vos tris kartus nužydėjo alyvos ir dar kitiems rinkimams neatėjus, entuziastingas liesos vadybos ministras buvo atleistas. Tiesa, jis vis dar aiškino, kad jam buvę pavaldūs geležinkeliečiai dirba gerai. Ir kam rūpi, kad nuo jie jau 12 metų nevykdo privalomos dar nuo 2007 m. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1371/2007 direktyvos dėl geležinkelių keleivių teisių ir pareigų reikalavimų, susijusių su geležinkelių riedmenų ir infrastruktūros pritaikymu neįgaliesiems ir riboto judumo žmonėms. Viziją  kaip tai padarys žadėjo pristatyti 2024 metais.
Kita pavaldi įstaiga - Lietuvos paštas Lean sistemos pagrindus suvokė tiesiogiai - uždarė daugybę pašto skyrių mažesniuose šalies miestuose, pripirko automobilių, atleido vairuotojo teisių neturinčius paštininkus, o sostinėje savo centrinį pastatą pardavė.
Tualetinio popieriaus fabrikėlis nuosekliai laikėsi liesos vadybos sistemos principo „šalink kas nuostolinga ir nereikalinga". Susitvarkė savo darbo vietą" ir  atliekų vamzdį užkasė po žeme daug metų nefiltruotas atliekas  „šalino" į Kuršių marias. Pagavo juos tik 2019 metais.
Mes tikriausiai per daug pavalgę, netinka mums ta liesa vadybos sistema.



0 komentarai (-ų):

Rašyti komentarą

 

puslapio peržiūrų skaičius